alatya kökenli Şark İnşaat ailesi 50 yıla varan ticari deneyim ve kazanımlarını, 1982 yılında Şark İnşaat A.Ş. bünyesine aktararak kurumsal yapılanmaya gitmiş, bu yapı altında taahhüt ve inşaat işlerinde yoğunlaşarak önemli prestij projelerine imza atmıştır.
   
Şark İnşaat Şirketler Topluluğu çeyrek asrı aşan  tarihçesinde, taahhütten, ticaret ve inşaata kadar birçok sektörde grup şirketleri, iştirakleri ve ortaklıkları ile birlikte yurtiçinde ve yurtdışında adından başarı ile söz edilen, prestijli, güvenilir, sektörün güçlü firmalarından biri konumuna gelmiştir.
   
En büyük referansı inşaat ve taahhüt sektöründe ürettiği ve başarı ile temsil ettiği prestij projeleri olan Şark İnşaat Grubu, deneyimli kadrosu ve son teknoloji ile donatılmış her iş  kalemine hitap edebilecek kapasitede makine parkı ile yurtiçi ve yurtdışında baraj, gölet, sanayi ve endüstriyel tesis, altyapı yol işi ve ticaret merkezleri ile lüks konut, bina ve uydu kent projeleri gibi birçok büyük projeyi başarı ile gerçekleştirmiş. Türkiye’nin  modern görüntüsüne ulaşma yolunda önemli katkılar sağlamıştır.
   
Şark İnşaat Konsorsiyum Lideri olarak yürüttüğü ve başarı ile tamamladığı, Türkiye’ nin 2.büyük barajı konumundaki 4 Milyon KWH enerji üretme kapasitesine sahip Karakaya Barajı Projesinin gövde İnşaatını planlanan süreden önce bitirerek önemli bir başarıya imza atmıştır.
  
Yurtiçi taahhütleri de devam eden Şark İnşaat , Arguvan İsaköy Göleti ve ardından Sivas’ta Kızılırmak nehri yakınlarında yer alan bataklık arazinin ıslah edilmesi ve Sanayi Sitesi ile Sosyal Tesisler Kurulması İşi' ni üstlenerek, Sivas 4 Eylül Sanayi Sitesini kurmuştur.
   
Çeşitli toplu konut İşleri ile Uydu kent projelerini yürüten Şark İnşaat A.Ş., 2000 yılında İstanbul İSKİ Genel Müdürlük ve çevre düzenleme projesine başlamış sektörün en büyük firma ve tedarikçileri ile çalışarak son derece modern, şık bir hizmet binası inşa etmiştir.
   
Şark İnşaat iştigal alanlarını yurtdışı temsilcikleri ile genişleterek yurtdışı projelerine yönelmiş Suudi Arabistan’da Otoyol ve Sanat Yapıları Yapımı’nı üstlenmiştir. Son dönemde Türkmenistan Balkan Vilayetleri’nin modernleşme çalışmalarının başlangıç aşaması, Serdar Şehrinde Doğal Arıtma Tesisleri ile Bereket Şehrinde Doğal Arıtma    
    
Tesisleri Projelerini öz kaynaklarını kullanarak 9 ay gibi bir sürede tamamlamış, Türkmenistan Hükümetinin takdir ve övgülerini kazanmıştır.

Ülkemizin modern kentleşme sürecinin bir parçası olarak,  Şark İnşaat İstanbul, Ankara ve Malatya da çeşitli lüks konut ve ticaret merkezleri üreterek,  lüks konut sektöründe portföy yönetimini sürdürmektedir.

Türkiye’de ve dünyada ürettiği ve yönettiği prestijli yaşam proje ve  hizmetleri ile Şark İnşaat , bünyesinde yer alan farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketleri, bağlı ortaklıkları ve iştiraklerinden aldığı güçle yarattığı toplumsal ve ekonomik değerlerin kalitesi ve ülke ekonomisine katkısından her zaman gurur duymuştur.


 

 

 
TARİHÇE